ЗНИЖКА 10% НА БУДЬ-ЯКИЙ МАЙСТЕР-КЛАС АБО ТРЕНІНГ ПРИ РЕЄСТРАЦІЇ НА САЙТІ
Лора Василевич
Батьки і діти

Як відірвати дитину від гаджетів?

       Ми живемо в 21 столітті, яке по праву називають ерою інформаційного суспільства. Саме інформація все частіше визначається як основний ресурс майбутнього. При бажанні кожен з нас може знайти будь якого роду інформацію, не виходячи з дому. Да що там казати, якщо нам з минулого року вже діагностувати та консультувати почали в системі онлайн. Також впроваджена система online-навчання для різних напрямків. При бажанні ти можеш дізнатися, поділитися будь якою інформацією миттєво. Це ж круто! Та чи ми готові до цього? Чи встигають люди за таким інтенсивним розвитком? Культура використання інформаційних потоків за допомогою  гаджетів, як і культура спілкування он-лайн, ще на стадії формування. Тому ми маємо різного роду відхилення або залежність.

     Гаджети, компи, чати, спікування в соціалних мережах, а також он-лайн ігри, додатки та інше просто НЕМИНУЧЕ. Тому, чи правильно буде  забороняти їх використання своїм дітям? Звісно що - НІ. Кому сподобається бути необізнаним, або «не в темі» того що обговорюють однолітки, однокласники? Навіть, якщо ви до школи ніколи не давали дитині в руки планшет або телефон, ваша дитина все одно піде до школи, де про все це дізнається, у все це зануриться, тільки останньою. А останнім ніхто не любить бути.  Тому своєю забороною ви тільки роздратуєти дитину, поставите у незручне становище, а також зіпсуєте стосунки. Воно вам треба? Вважаю, що -ні. Тому визначте з дитиною правила за якими він може використовувати гаджети і поясніть для чого вони всі призначені. Ваше рішення давати, або не давати гаджет дитині не має йти в розріз зі заздалегідь встановленими правилами. Це не має бути покаранням або заохочуванням. Це правило, яке ви обговорюєте з дитиною і він його дотримується.

А тепер обов’язково для всіх батьків – НЕ ВИМАГАЙТЕ ВІД ДИТИНИ ТОГО, ЩО САМІ НІКОЛИ НЕ ВИКОНУЄТЕ!!!

Наприклад – ти можеш пограти з планшетом 1 годину, при цьому ви самі сидите 3. Ви бажаєте бачити дитину за читанням книги, а самі цього не робите. Результат буде нульовим.
Дитина завжди вам відзеркалить вас і, якщо ви гніваєтесь на неї, що вона вас не чує, чогось не робить в першу чергу подумайте, чи ви показали їй своїм прикладом, що це норма для вашої родини?
Якщо ці правила зрозумілі поїхали далі. Переходимо до коріння проблеми

Чому і діти і доросолі западають на віртуальне життя?
     Там добре, цікаво та в будь якій час можливо припинити своє перебування в грі, або припинити спілкування.  Тому час летить дуже стримко. Зробіть такий собі експеримент. Одного разу на протязі дня занотуйте скільки часу ви витрачаєте на всі ваші перегляди повідомлень, лайків, перечитування постів, ігри та інше. Ви будете дуже здивовані витраченим часом в інтернет просторі))) А потім відслідкуйте, скільки з цього часу ви витрачаєте на спотереження за іншими. Саме порівнення себе з іншими призводить  до депресивних станів. Проте, бажання взяти в руки телефон тільки зростає. Чому? Тому що ми впадаємо в дофамінову залежність. Більш вразливими до цієї залежності, як вважають вчені, є люди з алкогольною залежністю, екстраверти і ті, хто компенсує соцмережами брак справжніх стосунків.
     Пластичний мозок дитини, граючи в комп'ютерні ігри або живучи в онлайн, отримує велику дозу дофаміну, гормону задоволення. У реальному житті неможливо отримати таку дозу, тільки лише приймаючи наркотики. Коли діти живуть в онлайн від 3 до 5 годин, доза стає настільки сильною, що пропадає інтерес до життя, до хобі, до гуртків, до навчання і, навіть, до самого себе. Реальність стає похмурою і сірою - і знову підживлюється бажання втекти від реальності. Створюється замкнутий цикл.
      Радіючи життю, спілкуючись з друзями, насолоджуючись природою,  хобі, подорожі всі ці екшени сприяють здоровому виробленню дофаміну. І якщо ви вводите правила перебування в онлайн просторі в своїй родині, то обов’язково створіть і собі і дитині цікаве життя в офлайн.
     З особистого досвіду. Совокупного вільного часу у нашій родині близько трьох годин. Це з 19-00 до 22. За цей час ми встигаємо купити продукти, приготувати вечерю, обговорити новини та допомогти один одному в вирішенні особистих питань. Також ми любимо пограти в настільні ігри, останнім часом запали на «виселицу». Ця гра з нашого з чоловіком дитинства, але прижилась і серед наших дітей. За півгодини до сну (краще година) ніяких гаджетів. Цей час ми витрачаємо на моє улюблене –обійми, які є нормою для дитини – не менше 8 разів на день, а також гігієнічні процедури.
    Влітку, взагалі питання не стає – ми всі любимо прогулятися по  набережній, а діти люблять покататися на гіроборді. Доречі, я теж вже непогано тримаюсь на ньому. А ще ми дуже любимо театр, кіно, лігу сміху. Хтось один загоряється ідеєю, інші приєднуються.
    Гаджети існують в нашому житті, але не суперечать правилам і нормам в нашій родині.  І на доданок -  щоб ви не робили з дитиною разом в реальному світі – все йде тільки на користь розвитку вашій дитині. Навіть, якщо одного разу ви прокинулись зранку і почали мріяти з закритими очима, тихесенько лежачи в ліжкчку, обіймаючи один одного, а стрілка годинка вже перевалила за 10 ранку - все одно це добре. Це тільки зміцнить відчуття безпеки, розвине творче мислення і задовільнить взаємну потребу в любові. Це точно набагато краще, ніж прокидатися зранку з першою думкою про телефон і про пропущену за ніч інформацію. 

You have no rights to post comments